İMO ANA SAYFA   ŞUBE ANA SAYFA   ŞUBE İLETİŞİM   ARAMA   WEBMAIL   BELGE KONTROL   ÜYE GİRİŞİ

İMO ANA SAYFA
Üye İşlemleri Tescilli İşyerleri Kongre Sempozyum Çalıştay Programı GENÇ-İMO Sıkça Sorulan Sorular

28 MAYIS 2022, CUMARTESİ   

4

İMO 67 YAŞINDA

    Yayına Giriş Tarihi: 04.10.2021 00:00   Güncellenme Zamanı: 15.01.2022 11:20:50  Yayınlayan Birim: HATAY ŞUBE  
 

67.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNİLİĞİ KAPSAMINDA 25-40-50 ve 60. YILINI TAMAMLAYAN ÜYELERİMİZE PLAKET VERME TÖRENİ VE KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ YEMEĞİ ETKİNLİĞİ 01/10/2021 TARİHİNDE ANTAKYA ŞEHİR KULÜBÜNDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Cemil TİLEYLİOĞLU`nun, 19 Aralık İnşaat Mühendisleri Günü nedeniyle yaptığı açıklama.

 

 

Sayın KONUKLAR, DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIM VE BASINIMIZIN SAYGIN TEMSİLCİLERİ

 Odamızın 67. Kuruluş Yıldönümü gecemize hoş geldiniz. Sizleri Şube Yönetim Kurulu adına saygıyla selamlıyorum.

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

2020 yılında kuruluş yıldönümümüzü Covid-19 virüsü salgını sebebi ile yapamamıştık. Bu dönem normalde her sene 19 Aralık Haftasında yaptığımız etkinliği pandemi koşullarının tekrar ortaya çıkması ihtimalini göz önünde bulundurarak 1 Ekimde yapma kararı aldık.

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

İnşaat Mühendisleri Odasını, geçmişi başarılarla ve mücadelelerle dolu 67 yıllık dev bir çınar olarak tanımlayabiliriz. İnşaat Mühendisleri Odasının, Kurulduğu 19 Aralık 1954 yılında sahip olduğu genç ve dinamik yapıyı, bugün bizler aynı şevk inanç ve azim içerisinde korumaya çalışıyoruz. Ve şunu memnuniyetle ifade etmem gerekir ki bugün itibariyle İnşaat mühendisleri Odası kurulduğu günün azmi, inancı ve dinamikliğindedir.

 

 

 

İnşaat mühendisleri Odası, mesleğimiz ve meslektaşlarımızla ilgili çalışmalarının yanında sosyal sorumluluk çerçevesi içerisinde hem yerel ve hem de ulusal anlamda üzerine düşeni yapmış ve bundan sonra da yapmaya devam edecektir.  İşte tam bu noktada ifade etmek gerekir ki meslek odalarını  pasifize etme ve sektörün dışında bırakma amaçlı Kanun ve Yönetmelikler, üniversitelerde sınırsız bir şekilde açılan İnşaat Mühendisliği programları ve yıllık 10.000 nin üzerinde yeterli eğitimi alamamış İnşaat mühendisleri, bir türlü dikiş tutmayan Yapı Denetim sistemi, tam bir keşmekeşe dönen İmar Kanunu ve bağlı yönetmelikler, tamamen sağlıklı ve güvenli kentleşmeye karşı olan imar barışı ile birlikte yaşamakta olduğumuz ekonomik kriz;ve tüm bunların üzerine covid-19 salgını bu dönemde sektörümüzü en çok etkilenen sektör haline getirmiştir. Yapılan yanlışlar sektör olarak bu krizden çok yakında bir çıkış olmadığını göstermektedir.

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

Artan toplumsal gereksinmelere rağmen mesleki yetki mesleki yeterlilik ve attığımız imzanın bizlere yüklediği sorumluluğu bilerek, budanan yasal haklarımızı yeniden kazanmamız gerekiyor. Yasal haklarımızın yetersizliği, sayısal çoğunlukla birleşince; ücret düşüklüğü, işsizlik ve haksız rekabet gibi sebepler bizleri önemli sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle daha çok birliğe ve dayanışmaya ihtiyaç duymaktayız. Bilimi, tekniği, kamu yararını ve mühendisliği yok sayan bir ortam içerisinde yanımızda oldunuz. Bizlerle birlikte olmanızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Görevimiz, hep birlikte yaşamakta olduğumuz sorunları çözmek ve mesleğimizin toplumdaki yerini ve etkinliğini yükseltmektir. Biz biliyoruz ki "geçmişi anımsama becerisini yitirmiş olanlar gelecekle ilgili planlar yapamazlar." Odamızın ve mesleğimizin geçmişi, gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışanların ve dünümüzü bugünlere taşıyanların tarihidir. Bu tarih; Mesleğe bağlılık ve kamu yararını her şeyin önünde tutan bir tarihtir.

 

 

 

 

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım;

67 Kuruluş günümüz nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz. Ayrıca meslekte 25. 40. 50. ve 60 yılını tamamlayan meslektaşlarımız var. Bu meslektaşlarımız ülkemizin gelişmesi ve imarı doğrultusunda vermiş oldukları önemli hizmetlerden dolayı bugün anılmayı fazlasıyla hak ettiler. Bu meslektaşlarımızın mesleki geçmişlerinin, daha genç olan kardeşlerimizin geleceğine ışık tutacağına inanıyoruz.

 

 

 

Sayın Konuklar Değerli Meslektaşlarım ;

Aslında söyleyecek çok şey var. Deprem, Hatay ilinin kentleşmesi, komşu ülke Suriye`de olan savaş ve kentimize etkileri ile işsizlik gibi;  Ancak sabrınızı çok zorlamadan başka platformlarda bu konuları paylaşmak üzere katılımınız ve göstermiş olduğunuz sabırdan dolayı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum.

CEMİL TİLEYLİOĞLU

HATAY ŞUBE BAŞKANI


Okunma Sayısı: 49

Hatay Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Sayfayı Yazdır

   

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.